10.12.2013 Prelekcja "Na bałkańskich wierchach"

Prelekcja "Na bałkańskich wierchach" w Oddziale PTT w Krakowie.

10.12.2013 roku w siedzibie Oddziału krakowskiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, odbyła się prelekcja Szymona Barona "Na bałkańskich wierchach". Gość specjalny, Prezes Oddziału w Bielsku-Białej oraz do niedawna Prezes ZG PTT, przybył z Bielska wraz z Kasią, Darkiem i Andrzejem. Oddział tarnowski reprezentowali - Kinga Buras, Janusz Foszcz i Jurek Zieliński. Spotkanie trzech oddziałów uwieczniliśmy pamiątkową fotografią. Tematem spotkania była wyprawa trekkingowa, na najwyższe szczyty Bałkanów. Już na samym początku pojawił się akcent tarnowski, otóż Szymon przypomniał uczestnikom prelekcji o swojej poprzedniej wyprawie, w której udział wziął znany członkom naszego Oddziału Rafał Magiera, obecnie stażysta GOPR-u. Na kolejnych zdjęciach poznaliśmy całą ekipę z wyprawy na Bałkany. Dziewięcioosobowy skład, regularnie przewijał się przez kilkadziesiąt zdjęć. Informacja o wyprawie dotarła do pani Grażyny Sikorskiej Ambasador RP w Czarnogórze, która na oficjalniej stronie Ambasady RP zamieściła o niej notatkę. Również redakcja miejscowej gazety "Vijesti" opisała plany eskapady, nieznacznie przekształcając nazwiska uczestników.


10.12.2013 - Prelekcja Szymona Barona w Oddziale PTT w Krakowie - (fot. Michał Myśliwiec)

Drugim akcentem tarnowskim, było spotkanie w odległej krainie, człowieka, który poznał brata Artura Marcia. Mawiają, że góra z górą... Szczera prawda. Bez wytchnienia Szymon przewijał kolejne slajdy, na których wędrowali przez siedem godzin, na szczyt Zla Kolata. Podczas zejścia dopadła ich burza, przez którą zostali doszczętnie przemoczeni. Znając podstawy savoir vivre, zaopatrzyli się w miejscowym kiosku, w sporą ilość gazet, by w kolejny dzień ruszyć suchą stopą. Szymon zabrał nas w ciekawe miejsca, podczas swoich barwnych opowieści. Monastyr Visoki Decani, do którego można się udać mijając wojska włoskich jednostek KFOR, zachwycił nas licznymi freskami z epoki bizantyjskiej, ikonostasem i malowidłami, na których podobno znajdują się kosmici. Wracając na ziemię, członkowie wyprawy mogli zaznać gościnności kosowskiej rodziny, zasmakować w regionalnej kuchni i odpocząć. Noclegi w namiotach, busie i na łonie natury, rekompensował krajobraz. Szczególnie z greckiego Olimpu i najwyższego wierzchołka Mitikas. Podczas wędrówki na szczyt, panoramę skutecznie przysłoniły chmury. Była to prawdopodobnie zemsta bogów, którzy dostrzegli niecny czyn Szymona, zalepiającego naklejkę Mieleckiego Klubu Górskiego "Carpatia", pozostawioną przez Jurka Krakowskiego. Krąży legenda, że Prezes Oddziału bielskiego, jej nie zauważył.*
Z Grecji do Turcji udali się w celach konsumpcji kebaba i zdobycia najwyższego szczytu Mahya Dagi. Górę zdobyli pod osłoną nocy, dokumentując swój wyczyn zdjęciem cieni męskich sylwetek. Szymon zapewnił nas, że cała konspiracja była w obawie przed stacjonującym blisko szczytu wojskiem. Zapewne krążą wśród nich opowieści, o Polakach, którzy zdobyli górę bez latarek i czołówek przy ogólnie dostępnym szlaku. Za dnia wszyscy już uczestnicy zdobyli szczyt wjeżdżając kolejką linową górę Musała w Bułgarii.


10.12.2013 - Prelekcja Szymona Barona w Oddziale PTT w Krakowie - (fot. Andrzej Słota)

Od stacji końcowej kolejki, wędrowali kilka godzin na sam szczyt. Po trudach wyprawy, relaksowali się w wodach Mórz. Bonusem prelekcji była kolejna wyprawa, pełna dreszczyku emocji, zorganizowana tydzień po powrocie z Bałkanów na Triglav w Słowenii. Piętnastoosobowa grupa, wyruszyła z polsko-czeskiej granicy trzema samochodami. W jednym z nich w okolicach Wiednia pękł pasek klinowy i tutaj dowiedzieliśmy się o szybkim działaniu Szymona, który w książce telefonicznej komórki wyszukał osoby, które natychmiast ruszyły mu z pomocą. W oczekiwaniu na lawetę i przyjaciela z krakowskiego Oddziału Marcina Kolonko i jego Taty, udali się na drzemkę. Szczęśliwie wszyscy dotarli do celu swojej wyprawy. Zdjęcia ukazały trudny szlak, pełen lin, klamer i stromego podejścia. Szczęśliwie dotarli na szczyt i również z niego zeszli. Na koniec Szymon włączył krótki film autorstwa Grzegorza Gierlasińśkiego, zwanego "Robalem" i poznaliśmy techniki wspinaczki w trudnych warunkach. Zdjęcie, które wywołało ogólny zachwyt, przedstawiało żonę Szymona, która siedziała w samochodzie z plecakiem na kolanach i w kasku na głowie. Spotkania nie zakończył ostatni slajd… Członkowie krakowskiego Oddziału, zatrzymali się z gośćmi, by na chwilę oddać się rozmowom i planom wspólnych górskich wypraw. Dziękujemy za gościnę i zapraszamy do Tarnowa!

*Oczywiście śpieszę uspokoić... nikt żadnych naklejek "Carpatii" nie zaklejał ;-)

Kinga Buras


10.12.2013 - Prelekcja Szymona Barona w Oddziale PTT w Krakowie - (fot. Marcin Kolonko)

1 % DLA PTT

 

Współpraca

 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
 
 
 
 
 

RABATY DLA CZŁONKÓW

Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama