19.03.2014 "Magia Norwegii" - prelekcja Kingi Buras

W krainie fiordów, trolli i życzliwych ludzi.

Prezentacje poświęcone ciekawym miejscom, położonym w różnych częściach świata weszły już na stałe do kalendarza naszych oddziałowych spotkań. Tym razem dzięki Kindze mogliśmy przenieść się na północne krańce Półwyspu Skandynawskiego - do Norwegii. Prezentacja zatytułowana została "Magia Norwegii" i tytuł okazał się w pełni adekwatny do zawartości. Pierwszy akcent, wprowadzający w norweski klimat, pojawił się przy wejściu do sali. Był to biały lampion z zapalonymi świecami. Jak się wkrótce okazało, element ten jest charakterystyczny dla norweskiej obyczajowości, umieszcza się go przed drzwiami prowadzącymi do domów, sklepów, lokali. Takie swoiste zaproszenie do wejścia dla innych, życzliwych osób. Wewnątrz sali można też było dostrzec inne symbole Norwegii - model okrętu Wikingów, renifera, norweską flagę.
Prezentacja została pomyślana jako zaproszenie do odbycia podróży, stąd motyw samolotu przewijający się na początku i na końcu imprezy. W magiczny nastrój wprowadził krótki film o zorzy polarnej. To zjawisko o bogatej symbolice od wieków pobudzało wyobraźnię. Wierzono między innymi, że pojawienie się zorzy poprzedza nadchodzącą bitwę lub też, że oświetla ona drogę duszom zmarłych zmierzającym do nieba. Chociaż dzisiaj nauka precyzyjnie wyjaśnia sposób powstawania zorzy polarnej, nadal wywołuje ona wiele skojarzeń. Następnie Kinga przedstawiła najważniejsze informacje o Norwegii, wiążące się z położeniem geograficznym, wielkością kraju, zaludnieniem, ustrojem politycznym.


19.03.2014 - "Magia Norwegii" - prelekcja Kingi Buras - (fot. Przemysław Klesiewicz)

Można było zobaczyć norweskie stroje narodowe bunad, zmieniające się z uwagi na miejsce zamieszkania. Film o Samach, z ich muzyką, językiem joik i własnym parlamentem w Karasjok, pokazał zróżnicowanie etniczne norweskiego społeczeństwa. Poznaliśmy zwyczaje, związane z obchodzonym 17 maja najważniejszym świętem państwowym - Dniem Konstytucji, które szczególnie dla młodzieży jest okazją do wspaniałej i beztroskiej zabawy. Przedstawiona została również idea typowej dla Norwegów pomocy sąsiedzkiej (dugnad). Mieszkańcy tego rozległego kraju, żyjący od wieków w niewielkich mikrospołecznościach, są uczciwi, bardzo skromni i życzliwi dla innych. Wyobraźnia Norwegów wytworzyła też ciekawe postacie dziwnych stworzeń. Są nimi małe, złośliwe trolle żyjące w górach bądź nad fiordami, posiadające wiele ludzkich cech charakteru. Trzeba je dobrze traktować, bo w przeciwnym przypadku można oczekiwać ich złośliwej reakcji. Figurki trolli to popularne pamiątki z Norwegii. W konkursie zorganizowanym przez Kingę na zakończenie prezentacji można było wygrać dwie takie pamiątki, choć pytania sprawiły trochę problemów. Wśród Norwegów popularny jest także skrzat Julennisen, który dobrze traktowany przynosi prezenty w okresie Świąt Bożego Narodzenia i opiekuje się gospodarstwem.
Z Norwegią kojarzą się Wikingowie, od wieków uprawiający zawód (viking oznacza zawód), polegający na grabieży. Z uwagi na trudne warunki życia, młodsi synowie którzy nie dziedziczyli majątku byli zmuszeni trudnić się tą profesją, rozwijając przy okazji handel. Norwegia to również piękne krajobrazy i góry. Zobaczyliśmy wspaniałe fiordy, zabytki (np. kościoły słupowe Stavkirke), liczne tunele, głęboko wcinające się w ląd, niezwykle kręte i wąskie drogi, na których warunki jazdy często się zmieniają.


19.03.2014 - "Magia Norwegii" - prelekcja Kingi Buras - (fot. Przemysław Klesiewicz)

Jeździć nimi należy ostrożnie, a wypadki zdarzają się niestety również Polakom - poruszający przykład stanowi 16-letnia Aleksandra, która zginęła na jednej z takich dróg. Na drogach często widuje się zwierzęta - renifery, owce. W górach nad fiordami Norwegowie mają swoje domy letniskowe (hytte), w których odpoczywają w weekendy. Pięknie wyglądają osiedla i miasteczka nad fiordami, oświetlone w nocy. Światła osad ludzkich pozwalały dawniej rybakom odnaleźć po zmroku drogę do domu. Mieliśmy również okazję zobaczyć, jak wyglądają najwyższe szczyty norweskich gór oraz lodowce. Poznanie gór ułatwiają samoobsługowe schroniska, opierające się na uczciwości nocujących w nich turystów.
Interesująco prezentują się ważne norweskie miasta. Miasto Bergen to brama do krainy fiordów z charakterystyczną drewnianą zabudową nękaną licznymi pożarami, wybrzeżem Bryggen, domami kupieckimi. Można wejść lub wyjechać na okoliczną górę Fløyen, skąd pięknie prezentuje się panorama miasta. Z kolei stolica kraju - Oslo - to miasto licznych muzeów. Znajduje się tu pałac królewski, słynna skocznia narciarska Holmenkollen oraz siedziba komitetu, przyznającego corocznie Pokojową Nagrodę Nobla. Charakterystycznym budynkiem jest ratusz miejski, przez samych Norwegów uznawany za obiekt o wyjątkowo ponurej architekturze. Norwegowie lubią spędzać czas aktywnie, uprawiając sporty. Przypomina o tym pomnik króla Olafa V, przedstawionego w trakcie biegu na nartach wraz z ulubionym psem. Zapytany, dlaczego biega bez ochrony miał odpowiedzieć, że przecież ochrania go 4,5 mln norweskie społeczeństwo. W ten sposób nasza podróż dobiegła końca. Z pewnością była to znakomicie przygotowana i przedstawiona prezentacja, stanowiąca zachętę do zwiedzenia ciekawego i pięknego kraju, jakim jest Norwegia.

Wiesław Izworski


19.03.2014 - "Magia Norwegii" - prelekcja Kingi Buras - (fot. Przemysław Klesiewicz)

Współpraca

 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
 
 
 
 
 

RABATY DLA CZŁONKÓW

Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama