20.03.2014 V Ponadgimnazjalny Konkurs Wiedzy o Górach

V Ponadgimnazjalny Konkurs Wiedzy o Górach - Pogórze Ciężkowickie, Rożnowskie i Wiśnickie.

W czwartek 20 marca 2014 roku w budynku Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie odbyła się piąta edycja Konkursu Wiedzy o Górach przeznaczonego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Podobnie, jak w ubiegłych latach zorganizował ją nasz Oddział wraz ze Społecznym Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczym STO w Tarnowie. Patronat nad imprezą objęli: Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego, Roman Łucarz - Starosta Powiatu Tarnowskiego oraz Józef Haduch - Prezes ZG PTT. Do konkursowych zmagań przystąpiło tym razem dwanaście trzyosobowych zespołów reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne oraz szkolne koła turystyczne z Tarnowa i powiatu tarnowskiego. Tematem tegorocznego konkursu były Pogórza: Ciężkowickie, Rożnowskie i Wiśnickie. Pamiętając bowiem dobrze przysłowie o „chwaleniu cudzego” postanowiliśmy przybliżyć młodzieży licealnej, te nieco zapomniane i niezbyt często odwiedzane przez górskich turystów tereny. Leżące jednak w bezpośredniej bliskości Tarnowa. I posiadające swój niewątpliwy urok oraz wiele różnorakich atrakcji. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Nikogo nie dziwił zatem udział w konkursie ekip ze szkół leżących na obszarze objętym tematyką konkursową. Jury konkursu składające się z przewodników beskidzkich przygotowało dla uczestników liczący czterdzieści pytań test. Nie brakowało w nim pytań z topografii, historii, fauny, flory, ochrony przyrody czy hydrologii.


20.03.2014 - V Ponadgimnazjalny Konkurs Wiedzy o Górach - (fot. Artur Marć)

Na czele jurorów stała Teresa Dumańska. Pomagali jej ponadto: Bogusław Furtek, Artur Marć, Jerzy Zieliński i Janusz Foszcz. Na rozwiązanie testu przewidziano 60 minut. Utracone w czasie intensywnego myślenia kalorie uczestnicy mogli uzupełnić konsumując przygotowane dla każdego drożdżówki oraz soki owocowe.
Następnie do pracy przystąpiło jury. Po poprawieniu wszystkich testów okazało się, że podobnie jak w poprzednich edycjach najlepsi uczestnicy wykazali się doskonałą znajomością zagadnień związanych z tematem konkursu. Laureatów dzieliły różnice jednopunktowe. Taka sytuacja wydarzyła się już w naszym konkursie dwukrotnie. Po raz pierwszy jednak całe podium przypadło w udziale dziewczynom. Na jego najwyższym stopniu stanęła Oktawia Targosz reprezentująca nasze Szkolne Koło PTT Nr 1 im. Jana Pawła II z Tarnowa. Oktawia wyprzedziła Iwonę Ryndak z ekipy Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tuchowie oraz Ilonę Raczniak z drużyny tarnowskiego I LO. Tuż za podium uplasował się najlepszy przedstawiciel brzydszej płci. Okazał się nim Łukasz Wolski - reprezentant Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. I. J. Paderewskiego w Ciężkowicach. Piąte miejsce przypadło w udziale Agnieszce Pikusa z SK PTT Nr 1. Na kolejnych lokatach uplasowali się: Paweł Grabczyński (III LO w Tarnowie) oraz ex aequo Michał Bujak (LO im. M. Kopernika z Tuchowa) i Szymon Burnus (ZSOiZ w Ciężkowicach). Pierwszą dziesiątkę uzupełnili (z identycznym wynikiem) Ewelina Kapusta (I LO w Tarnowie) i Aleksander Kipiela (III LO w Tarnowie).


20.03.2014 - V Ponadgimnazjalny Konkurs Wiedzy o Górach - (fot. Jerzy Zieliński)

W klasyfikacji drużynowej podium było bardzo podobne do ubiegłorocznego. Dwa pierwsze miejsca nie uległy zmianie. Zwycięstwo wywalczyła ekipa SK PTT Nr 1 z Tarnowa, wyprzedzając zespół z LO w Tuchowie. Trzecie miejsce zajęła tym razem drużyna I LO z Tarnowa. O jedno oczko w porównaniu do ubiegłego roku spadła reprezentacja III LO z Tarnowa zdobywając czwarte miejsce.
Laureaci (zarówno w kategorii indywidualnej, jak i drużynowej) otrzymali pamiątkowe puchary, dyplomy, przewodniki, mapy i książki, a także cenne nagrody rzeczowe związane z turystyką górską. Zostały one ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, a także wydawnictwa Bezdroża i Compass. Redakcja Magazynu Turystyki Górskiej „npm” ufundowała dla zdobywczyni pierwszego miejsca, roczną prenumeratę czasopisma. Wszyscy uczestnicy otrzymali też drobne upominki przygotowane przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, Miasta: Ciężkowice i Zakliczyn oraz Stowarzyszenie „Na śliwkowym szlaku”. Kolejna edycja konkursu za rok…

Janusz Foszcz


20.03.2014 - V Ponadgimnazjalny Konkurs Wiedzy o Górach - (fot. Jerzy Zieliński)

Współpraca

 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
 
 
 
 
 

RABATY DLA CZŁONKÓW

Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama