22.01.2014 "Włóczykijów przygoda z Gruzją"

Prelekcja Barbary Kądziołki i Zbigniewa Bigasia.

22 stycznia 2014 roku w tarnowskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, odbyła się prelekcja pt:"Włóczykijów przygoda z Gruzją", którą poprowadzili Barbara Kądziołka i Zbigniew Bigaś. "Tarnowscy Włóczykije" zabrali nas w wirtualną podróż do Gruzji, z której jak sami mówią, nie mogą duchowo powrócić. Na kolejną wyprawę życia wyruszyli 8 października 2013 roku z lotniska w Katowicach, by po około trzech tygodniach przygody, zmierzyć się ponownie z polską rzeczywistością. Perfekcyjnie przygotowana prelekcja, przez pasjonatów podróży i gór, przyciągnęła do nas wielu zainteresowanych. Zbysiu opowiedział nam historię Gruzji, czyli starszej siostry Rzymu, wraz z początkami chrześcijaństwa oraz trudnymi czasami dla tamtejszej ludności, jak najazd Mongołów czy w późniejszych latach, przyłączenie się Gruzji do Rosji. Gruzja, to kraj pasterski, mało zaludniony, jednak ci, którzy doznali gościny gruzińskiej, znają ich ogromną życzliwość. Zbysiu przytoczył wiele przykładów, na jaką pomocną dłoń mogli liczyć, w czasie wyprawy. Podczas nocnej podróży, przebili oponę w wypożyczonym samochodzie i niespodziewanie ktoś z przejeżdżających zatrzymał się i pomógł zmienić felerną oponę, nic nie chcąc w zamian. Innym razem, poprosili o możliwość rozbicia namiotu na podwórku jednego z domostw, a gospodarz zaprosił ich do domu, udzielając najlepszej sypialni wraz z wyżywieniem.


22.01.2014 - Prelekcja "Włóczykijów przygoda z Gruzją" - (fot. Artur Marć)

Przesuwające się szybko slajdy, tak barwnie okraszone opowieściami, ukazały nam suto zastawione stoły, gruzińskiej kuchni. Mężczyźni zamarzyli o wyprawie do kraju, w którym głównym składnikiem potraw jest mięso. Jeden ze slajdów przedstawiał Zbysia, który smakował pajdę chleba z przydrożnej piekarni. Odstraszyły nas jedynie targi z mięsem, które wisiało lub leżało, wbrew wszelkim przyjętym u nas zasadom. Odpady i wszędobylskie śmieci, które nie wyglądają estetycznie w tak pięknym kraju, wraz z rurami gazu, przebiegającymi nad ziemią, rujnowały krajobraz. Przenieśliśmy się wraz ze Zbysiem i Basią do Tibilisi. Dzięki dużej wiedzy prelegentów i slajdom, mogliśmy zobaczyć największe zabytki stolicy. Zachwycał nas rozległy Plac Wolności, pomnik św. Jerzego, który lśni się złotym kolorem, Katedrę Sioni, która jest główną świątynią Kościoła Prawosławnego i wiele innych ciekawych miejsc. Atrakcją okazały się wiszące domy, ich ciekawa architektura i położenie. Wrażenie zrobiła na nas, nocna panorama stolicy, ze wzgórza Mtacminda. Basia zapewniła wszystkich planujących podróż w ten rejon, o panującym bezpieczeństwie i dużej ilości patrolującej policji, która wręcz pomaga turystom.


22.01.2014 - Prelekcja "Włóczykijów przygoda z Gruzją" - (fot. Artur Marć)

Kolejne dni, to wciąż nowe miejsca i zmieniające się widoki. Z miast przejeżdżali przez pustynię, odpoczywali nad jeziorem Zhinvali, wybrali się na Przełęcz Datvis 2676 m n.p.m., wszędzie tam, gdzie zdołali dotrzeć, robili fantastyczne zdjęcia. Kilka z nich przedstawiało widoki wschodów i zachodów słońca nad górami, kilka chmury otaczające Kazbek i przepiękny widok z Klasztoru Cminda Sameba. Rozbijając namiot w górach, często słyszeli skowyt wilków. Oprócz realnego zagrożenia, osłodę przyniosły im owoce granatów i wizyty w winnicach. Podczas prelekcji mogliśmy degustować czerwone wina z gruzińskiej ziemi. Termin pobytu w tym gościnnym kraju, zbiegł się z terminem tamtejszych wyborów, a w związku z nimi, odbywającymi się wieloma festynami wyborczymi. Podczas festynów, oprócz lokalnych win i potraw, brali udział w pokazie tańca i w koncercie. Przemierzając drogi i bezdroża Gruzji, przejechali 3640 kilometrów. W wyprawie udział wziął również Dominik, który przyczynił się do sukcesu podróży. Pokaz slajdów zakończył film, w którym Basia podsumowała wizytę w uroczej Gruzji. Ze swoim temperamentem i z rękoma wzniesionymi ku niebu, zadeklarowała swoją miłość do ziemi, która ugościła ich swoim duchowym bogactwem.

Kinga Buras


22.01.2014 - Prelekcja "Włóczykijów przygoda z Gruzją" - (fot. Artur Marć)

Współpraca

 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
 
 
 
 
 

RABATY DLA CZŁONKÓW

Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama