02-04.09.2011 Ze szkolenia Prezesa wspomnienia ;-)

Większość z nas, uczestników szkolenia, musiała wziąć urlop na piątek, aby uczestniczyć w wielkiej niewiadomej, jaką było szkolenie znakarzy szlaków pieszych i rowerowych, zorganizowane w dniach 2-4 września 2011 r. przez Komisję ds. Szlaków przy ZG PTT oraz Oddział PTT w Tarnowie.
Szkolenie składało się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W przepięknym miejscu, nieopodal Bacówki poznańskiego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Jamnej, jedenastu uczestników szkolenia, reprezentujących oddziały PTT z Bielska-Białej, Dęblina, Nowego Sącza, Ostrzeszowa i Tarnowa, wysłuchało niezwykle ciekawych wykładów, okraszonych pokazami multimedialnymi, prezentacją narzędzi, szablonów, przykładowych drogowskazów i tabliczek. Zapewne nikt z nas nie zdawał sobie sprawy, jak dokładnie to wszystko wygląda od kuchni. Gdy doszły do tego opowieści z życia, czyli jak nie należy znakować, gdzie łatwo popełnić błąd, a także w jaki sposób poprawić fatalnie namalowany znak, wówczas już nikt nie miał wątpliwości, że bardzo pożytecznie spędzamy tu czas.


02.09.2011 - Szkolenie Znakarzy Szlaków w Jamnej - (fot. Marcin Ścisłowicz)

Drugi dzień szkolenia to zajęcia w terenie. Każdy z nas miał okazję doświadczyć typowej pracy znakarza, w którą obok wytyczania nowych, wchodzi przecież również i konserwacja istniejących już szlaków, luzowanie umieszczonych na drzewach tabliczek (wszak drzewo z roku na rok jest coraz większe), oczyszczanie terenu, aby znak był widoczny, czy w końcu poprawianie zniszczonych znaków. A wszystko to przebiegało w wyjątkowo sympatycznej atmosferze.


03.09.2011 - Szkolenie Znakarzy Szlaków w Jamnej - (fot. Małgorzata Poręba)

Pod wieczór odbył się zapowiadany egzamin, a choć łatwo nie było, wszyscy bez problemu go zaliczyli z wynikiem pozytywnym. Przewodniczący Komisji ds. Szlaków przy ZG PTT, Jerzy Piotr Krakowski, wręczył zaświadczenia o ukończeniu kursu i tym samym nasze Towarzystwo wzbogaciło się o kolejnych jedenastu znakarzy.
Relacja ze szkolenia nie byłaby pełna, gdybym nie napisał o zorganizowanym wieczorem ognisku, przy którym siedzieliśmy do późnej nocy rozmawiając na tematy wszelakie, a także fakcie, że będące ze mną córeczki: Anielka i Zosia, dzięki uprzejmości naszych wykładowców, miały okazję namalować swój pierwszy biało-żółto-biały znak na szlaku.
Jeśli w bliższej, bądź nieco dalszej przyszłości udałoby się zorganizować kolejny kurs znakarski, będę gorąco wszystkich zachęcał do udziału w nim – naprawdę warto!

Szymon Baron


03.09.2011 - Szkolenie Znakarzy Szlaków w Jamnej - (fot. Michał Osysko)

* Tekst pochodzi z wrześniowego numeru biuletynu PTT "Co słychać?" i został opublikowany dzięki uprzejmości Prezesa ZG PTT Szymona Barona

Współpraca

 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
 
 
 
 
 

RABATY DLA CZŁONKÓW

Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
 

Ultimate Facebook Like Box Slider