26-27.01.2013 - Jubileusz X-lecia Oddziału w Ostrowcu Św.

Jubileusz X-lecia utworzenia Oddziału PTT w Ostrowcu Świętokrzyskim.

W dniach 26-27.01.2013 r. Członkowie Oddziału PTT w Tarnowie wraz z "Tarnowskimi Włóczykijami" uczestniczyli w Jubileuszu X-lecia utworzenia Oddziału PTT w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Wśród zaproszonych gości, udział wzięli przedstawiciele Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, reprezentacje Członków z Oddziałów PTT w Bielsku-Białej, Chrzanowie, Krakowie, obu Oddziałów w Łodzi, Mielcu, Nowym Sączu z Kołem w Tarnobrzegu, Radomiu i Tarnowie oraz władze powiatowe, miejskie, Posłowie i firmy wspierające działalność Oddziału PTT w Ostrowcu. Nie zabrakło również przyjaciół z innych środowisk turystycznych, Kół Przewodnickich z Prezesem ostrowieckiego Oddziału PTTK im. Mieczysława Radwana na czele. W kameralnej sali MCK odbyła się część oficjalna, na której przedstawiono osiągnięcia 10-letniej działalności Oddziału w Ostrowcu wraz z pokazem multimedialnym. Na ręce Pani Prezes Grażyny Jedlikowskiej złożono gratulacje oraz dyplomy, a przemowom nie było końca.


26.01.2013 - Jubileusz X-lecia Oddziału PTT w Ostrowcu Św. - (fot. Jerzy Zieliński)

Doceniono również założycieli PTT w Ostrowcu, Państwa Ewę i Tomasza Gawlików. Miłym gestem dla naszego, tarnowskiego Oddziału, było wyróżnienie Jerzego Zielińskiego "Podziękowaniem za pomoc, życzliwość i poparcie działań Oddziału PTT w Ostrowcu Świętokrzyskim", które odebrał w gronie innych przyjaciół z Zarządu Głównego PTT: Prezesa Szymona Barona, Wiceprezesa Nikodema Frodymy oraz Skarbnika Joanny Król.
Po części oficjalnej zostaliśmy zaproszeni na otwarcie wystawy fotograficznej autorstwa Członków rodzimego PTT. Jubileusz uświetnił koncert zespołu "Pod Wiatr" i wycieczka krajoznawcza do krainy Świętego Mikołaja, który wraz z pomocnikami przybył z daleka, by nieść radość dzieciom i uśmiech dorosłym. Podczas gdy, goście korzystali z atrakcji gościnnej ostrowskiej ziemi, Zarząd Główny PTT zebrał się na posiedzeniu, które obradowało do godzin wieczornych.


26.01.2013 - Jubileusz X-lecia Oddziału PTT w Ostrowcu Św. - (fot. Remigiusz Lichota)

Punktualnie o 19.30 rozpoczął się uroczysty bankiet przy muzyce. Z szampanem w dłoniach zaśpiewaliśmy "Sto lat", a suto zastawione stoły, na których pojawiały się coraz to nowe przekąski i dania, zebrały gości do wspólnego biesiadowania. Prawdziwie weselna atmosfera przy akompaniamencie zespołu, porwała na parkiet organizatorów wraz z zaproszonymi gośćmi. "Tarnowskie Włóczykije" królowały na parkiecie do białego rana. Nie zabrakło też akcentów turystycznych i wspólnego śpiewania przy akompaniamencie aż trzech gitar.
Niedziela przywitała nas rześkim porankiem. Jeszcze tylko próba odpalenia wszystkich samochodów i udaliśmy się do kościoła Najświętszego Serca Jezusowego na Mszę świętą. Ksiądz Proboszcz serdecznie powitał nas w swojej parafii, jak również ofiarował modlitwę i złożył życzenia nam, pasjonatom i miłośnikom gór. Piękny drewniany kościół, zaprojektowany w stylu zakopiańskim, przy wejściu głównym zgromadził nas do wspólnego zdjęcia.


26.01.2013 - Jubileusz X-lecia Oddziału PTT w Ostrowcu Św. - (fot. Krzysztof Florys)

Kolejnym punktem bogatego programu, było zwiedzanie Rezerwatu Krzemionki. Rezerwat Archeologiczno-Przyrodniczy jest obiektem unikatowym, stanowi jedną z największych w Europie neolitycznych kopalni krzemienia. Dla zwiedzających udostępniona jest trasa podziemna oraz skansen neolityczny. W Muzeum Historyczno-Archeologicznym przywitał nas Dyrektor placówki, który przekazał oprowadzenie naszej grupy miejscowemu przewodnikowi. Muzeum łączy turystykę z badaniami naukowymi oraz edukacją. Przewodnik zabrał nas wyznaczoną ścieżką w Rezerwacie do specjalnie przygotowanych kopalń, wraz z manekinami, które obrazowo przedstawiają pracę i narzędzia, którymi się wówczas posługiwano. Zeszliśmy również do kopalni, w której górnicy w wąskich szczelinach pracowali nad wydobyciem krzemienia. Czas pobytu dobiegł końca i żegnając gospodarzy, którzy z prawdziwą życzliwością ugościli nas i zabrali do atrakcyjnych miejsc ziemi ostrowskiej, wróciliśmy do domów z pamiątkami zapraszającymi w Świętokrzyskie. Z całego serca dziękujemy wszystkim Członkom Oddziału PTT w Ostrowcu za zaproszenie nas na swój uroczysty Jubileusz i za program pełen atrakcji, który długo pozostanie w naszych sercach. Mam nadzieję, że przyjaźń między Oddziałami będzie naszą misją i do zobaczenia na szlaku!

Kinga Buras


27.01.2013 - Jubileusz X-lecia Oddziału PTT w Ostrowcu Św. - (fot. Jerzy Zieliński)