16.04.2014 "Świtaki" - Prelekcja Michała Sośnickiego

"Świtaki czyli zimowe i letnie wyjścia na wschód słońca w górach"...

W cyklu naszych comiesięcznych prelekcji i spotkań z ciekawymi, związanymi z górami lub podróżami ludźmi mieliśmy okazję gościć w oddziałowej salce znanego fotografa Michała Sośnickiego. Nasz prelegent to rodowity krakowianin, od kilku lat mieszkający jednak w Zawoi czyli u stóp Królowej Beskidów. Dla człowieka zakochanego w górach (a takim bez wątpienia jest Michał) takie miejsce do życia wydaje się być po prostu wymarzone. Dodatkową pasją Michała jest fotografia. I dobrze, bo niepowtarzalne chwile jest w stanie utrwalić i podzielić się nimi z innymi pasjonatami gór. Michał jest też pomysłodawcą i twórcą "Świtaków". W ten sposób zostały nazwane zimowe oraz letnie wyjścia na wschód słońca w górach. Właśnie "Świtaki" były głównym tematem naszego spotkania. Prelekcję rozpoczął krótki film przedstawiający ich historię i teraźniejszość. Potem głos zabrał Michał, a my przenieśliśmy się w czasie do stycznia 2005 roku, kiedy zorganizowany został pierwszy "Świtak". Wzięło w nim udział pięć osób. W zadymce śnieżnej, brnąc w głębokim (do pasa) śniegu śmiałkowie wspięli się na szczyt Babiej Góry. Oczywiście w tych warunkach o oglądaniu wschodzącego słońca nie mogło być mowy. Kolejne "Świtaki" to nie tylko wyjścia na Królową Beskidów. Wśród zdobytych szczytów pojawiły się Pilsko, Kopa Kondracka, Wielki Krywań, Wysoki Wierch, Wielka Racza, Jaworzyna Kokuszczańska i Trzy Korony.


16.04.2014 - "Świtaki" - Prelekcja Michała Sośnickiego - (fot. Przemysław Klesiewicz)

Zmieniały się również pory roku i warunki pogodowe. Zwiększała się systematycznie liczba uczestników. W styczniu bieżącego roku zorganizowano XV - jubileuszowy "Świtak". Oczywiście na Babiej Górze. Historia lubi się powtarzać, a Królowa, jak każda kobieta bywa kapryśna, więc przyjęła swoich poddanych spowita w gęste chmury i dmuchając w nich przenikliwym wiatrem. A jeszcze kilkanaście godzin wcześniej podczas zachodu słońca (Zmierzchak???) obdarzała swoich gości niesamowitym widokami z magicznym "morzem mgieł" na czele. Takie chwile bez wątpienia zrekompensują każdy wysiłek włożony w zdobycie szczytu. Opowieść Michała powoli zbliżała się do końca. Zanim pożegnaliśmy naszego prelegenta otrzymaliśmy jeszcze od niego małą niespodziankę. Stanowiły ją filmiki poświęcone dwóm wystawom fotograficznym Michała. Pierwsza z nich nosiła tytuł "Szlak Architektury Drewnianej" druga "Krajobraz światłem malowany". Tą ostatnią będzie można już w maju obejrzeć w siedzibie Gorczańskiego Parku Narodowego w Porębie Wielkiej.
Sympatyczne i bardzo interesujące spotkanie zdaniem wielu uczestników zakończyło się zbyt szybko. Ponieważ jednak fotograficzne zbiory Michała są imponujące i z każdym tygodniem (z wiadomych powodów) ulegają powiększeniu, już dziś możemy powiedzieć, że było to dopiero pierwsze z serii naszych wspólnych spotkań.

Janusz Foszcz


16.04.2014 - "Świtaki" - Prelekcja Michała Sośnickiego - (fot. Przemysław Klesiewicz)

1 % DLA PTT

 

Współpraca

 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
 
 
 
 
 

RABATY DLA CZŁONKÓW

Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
 

Ultimate Facebook Like Box Slider