29.03.2014 Wycieczka na Maślaną Górę w Beskidzie Niskim

Przez Maślaną Górę do Gorlic.

W trakcie pokonywania w lutym trasy z Bobowej przez Szalową do Gorlic towarzyszył nam od południowego-zachodu, równoległy do kierunku przemarszu, wyraźnie zaznaczający się zalesiony grzbiet Maślanej Góry, zwieńczony przekaźnikiem. Pojawił się wtedy pomysł, aby w przyszłości odwiedzić tamtą okolicę, rozpoczynając wycieczkę w Stróżach i przez Maślaną Górę, Szymbark oraz Przełęcz Żdżar dotrzeć od południa do Gorlic. Zachęceni korzystną prognozą pogody, zamiar zrealizowaliśmy w ostatnią sobotę marca.
Po opuszczeniu pociągu na stacji w Stróżach rozpoczęliśmy wędrówkę zielonym szlakiem. Jego początkowy odcinek prowadzi asfaltową szosą do miejscowości Wyskitna. Na wąskiej drodze panował wyjątkowo duży ruch, nieproporcjonalny do jej znaczenia. W miarę nabierania wysokości otworzyły się widoki na leżące w dole Stróże oraz pobliskie wzniesienia. Asfalt skończył się na granicy lasu i dalsze podejście prowadziło już "normalnym" szlakiem.


29.03.2014 - Wycieczka na Maślaną Górę w Beskidzie Niskim - (fot. Adam Tucki)

Wędrówka grzbietem Maślanej Góry przywołuje skojarzenia z pobytem w zachodniej, a nie południowo-wschodniej części Polski. W ciągu niespełna godziny mieliśmy okazję odwiedzić zarówno Zieloną Górę jak i Jelenią Górę. Nazwy co prawda te same, ale w tym przypadku dotyczą nie miast, ale wzniesień położonych po przeciwnych stronach kulminacji Maślanej Góry. Szczyt, podobnie jak większa część pasma Maślanej Góry jest zalesiony i nie daje szerszych możliwości widokowych. Piękny widok musi zapewne rozpościerać się z przekaźnika, znajdującego się na szczycie. Jak zwykle w takich przypadkach bywa, teren jest jednak ogrodzony, a dodatkową ochronę sprawują ujadające psy. Poprowadzony grzbietem pasma zielony szlak jest miejscami słabo wyznakowany i dzięki temu dotarliśmy na szczyt nieco okrężną drogą.


29.03.2014 - Wycieczka na Maślaną Górę w Beskidzie Niskim - (fot. Dariusz Polak)

Po odpoczynku w pobliżu przekaźnika, przez rezerwat na zboczach Jeleniej Góry zeszliśmy do Szymbarku. Znajduje się tutaj zabytkowy renesansowy dwór obronny Gładyszów, mały skansen budownictwa ludowego oraz drewniany kościół z XVIII wieku. Warto powrócić do Szymbarku i poświęcić czas na zwiedzenie tych ciekawych obiektów. Podchodząc wśród rozproszonej zabudowy Szymbarku dotarliśmy do drogi, prowadzącej przez Bielankę do wsi Łosie. Po napotkaniu żółtych znaków czekało nas podejście na Przełęcz Żdżar. Z przełęczy można iść na Magurę Małastowską, my jednak zgodnie z zamierzeniami wybraliśmy zejście żółtym szlakiem w kierunku Gorlic. Na zboczach Bartniej Góry miało miejsce niespodziewane zdarzenie - przez stokową drogę kilkadziesiąt metrów przed nami nagle przebiegło stado jeleni.


29.03.2014 - Wycieczka na Maślaną Górę w Beskidzie Niskim - (fot. Dariusz Polak)

W okolicach Wierzchowiny las się przerzedził i w całej okazałości odsłonił się widok na pobliskie grzbiety Beskidu Niskiego. Jeszcze kilkanaście minut marszu i przez południowe przedmieścia weszliśmy do Gorlic. Na jednym ze skrzyżowań, dzięki uprzejmości kierowcy, mogliśmy wskoczyć do kursowego Voyagera, który akurat jechał do Grybowa. Przerwę w oczekiwaniu na pociąg do Tarnowa przeznaczyliśmy na małą przekąskę w restauracji na grybowskim rynku. Tym samym składem kolejowym, który rano przywiózł nas do Stróż, wróciliśmy do Tarnowa. Warto dodać, że 26-kilometrowy wypad ze Stróż do Gorlic był już 14 (!) oddziałową wycieczką, zorganizowaną w jubileuszowym 2014 roku.

Wiesław Izworski


29.03.2014 - Wycieczka na Maślaną Górę w Beskidzie Niskim - (fot. Adam Tucki)

1 % DLA PTT

 

Współpraca

 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
 
 
 
 
 

RABATY DLA CZŁONKÓW

Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
 

Ultimate Facebook Like Box Slider