25.01.2014 Nepalski wieczór u Baptystów

Nepalski wieczór u Baptystów.

W sobotę 25 stycznia 2014 r. drugi raz w przeciągu dwóch miesięcy byłam znowu w Nepalu. Nie sądziłam, że będzie to możliwe, ale nawet niska temperatura i sypiący śnieg nie mogły zatrzymać mnie w domu. Zapadając się po kostki w białym puchu dotarłam wprost w gościnne progi Zboru Baptystów w Tarnowie. To właśnie tutaj, w ramach tzw. "wieczorów narodowych" przyszła kolej na spotkanie z historią, kulturą, religią, kuchnią i życiem codziennym jednego z najwyżej położonych krajów świata. W egzotyczną podróż zabrać mieli wszystkich uczestników koledzy z naszego Oddziału PTT w Tarnowie. W czasie dwóch wizyt w Nepalu spędzili tam bowiem ponad czterdzieści dni. W 2010 roku wędrowali wokół Annapurny, trzy miesiące temu wrócili z trekkingu wokół Manaslu.
W progu przywitał mnie pastor Ireneusz Skoczeń i wspaniały zapach dochodzący z kuchni, który intrygował mnie przez cały wieczór. Na początku Janusz przedstawił zebranym obecnych na sali przyjaciół z którymi wędrował po himalajskich szlakach. Byli to Robert, Andrzej i Piotrek. Potem rozpoczęły się opowieści o Nepalu. Była to inna prezentacja niż ta, którą w grudniu mogli obejrzeć członkowie Oddziału. Z wiadomych powodów mniej było w niej wspaniałych Himalajów, więcej zwyczajów i tradycji, hinduizmu i buddyzmu, kultury i zabytków, świąt i narodowych potraw. Liczne pamiątki przyniesione przez Piotrka i Janusza były doskonałym uzupełnieniem opowieści i zdjęć. W tle sączyła się nepalska muzyka. Podziwialiśmy buddyjskie stupy i ich tybetańskie odpowiedniki czorteny (kapliczki), murki modlitewne i bramy kani, klasztor i szkołę mnichów. Zawitaliśmy do wysoko położonej wioski, gdzie odbywały się akurat żniwa i wykopki. Dojrzałe zboże ścinane było za pomocą sierpów. Jak tego dokonać przekonali się osobiście (własnoręcznie) Basia i Piotrek. W innej osadzie obejrzeliśmy ubój jaków, świadczący niezbicie o nadchodzącej powoli w Himalaje długiej i śnieżnej zimie. Często na szlaku wędrówki (zwłaszcza wysoko w górach) powiewały flagi modlitewne w pięciu kolorach, które symbolizują: żółty (ziemię), zielony (wodę), czerwony (ogień), biały (powietrze, wiatr, chmury), a niebieski (przestrzeń).


25.01.2014 - Wieczór nepalski u Baptystów - (fot. Janusz Foszcz)

Rozwieszane są zawsze w takiej właśnie kolejności. W stolicy Nepalu, Katmandu podziwialiśmy zabytkowe pałace i świątynie. Mogliśmy również zobaczyć jak wygląda przygotowanie stosu do spalenia zwłok, które potem jako prochy lub niekoniecznie całkiem spalone szczątki trafiają do świętej rzeki Bagmati, będącej dopływem Gangesu. O ile zabytki są wspaniałe i stanowią atrakcję turystyczną, która przyciąga tysiące turystów, tak czystość nepalskich miast pozostawia wiele do życzenia. Nasi „himalaiści” mieli również okazję uczestniczyć w największym hinduskim święcie religijnym o nazwie Daśain. Trwa ono aż 15 dni. Zaproszeni do jednego z domostw zostali bardzo sympatycznie przyjęci, czego dowodem była tiki - czerwone kropki będące mieszaniną ryżu i barwnika - wykonane przez najstarszą kobietę rodu. Są one symbolem błogosławieństwa i braterstwa. Świętu towarzyszyły tańce, w których uczestnicy wyjazdu również wzięli udział.
Zwieńczeniem wieczoru była niespodzianka, która swoim zapachem przywitała mnie w progu. Była to tradycyjna potrawa nepalska czyli dal bhat, danie z ryżu z zupą z soczewicy (bardziej o konsystencji sosu), warzywami z curry, ostrym paprykowym sosem i pieczywem chapati. Smakowało wybornie i jak się później dowiedziałam przygotował ją nie zawodowy kucharz lecz polonista Paweł. Jakość potrawy świadczyła jednak dobitnie o tym, że z azjatycką kuchnią jest za pan brat. Wkrótce zresztą okazało się, że gotowanie jest wielką pasją Pawła i w ten sam sposób kończy się każdy „wieczór narodowy”. Zmienia się oczywiście jedynie potrawa, będąca za każdym razem wyróżnikiem danego kraju. Tym smacznym akcentem zakończył się dwugodzinny wieczór nepalski u Baptystów.

Iwona Leśniowska-Sułek


25.01.2014 - Wieczór nepalski u Baptystów - (fot. Janusz Foszcz)

1 % DLA PTT

 

Współpraca

 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
 
 
 
 
 

RABATY DLA CZŁONKÓW

Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama